/en/article/16736/institut-urbanneho-rozvoja-iniciativa-za-lepsiu-kvalitu-vztahov/ Inštitút urbánneho rozvoja – iniciatíva za lepšiu kvalitu vzťahov

Inštitút urbánneho rozvoja – iniciatíva za lepšiu kvalitu vzťahov

Kríza nemusí byť vždy a za každých okolností výlučne negatívnym faktorom. Ako sa počas medzinárodnej odbornej konferencie Real Estate Market > Slovensko 2010 – X. Veľtrh investičných príležitostí skonštatovalo, jej pričinením klesli nadsadené developerské marže a trh sa zbavil rýchlokvasených podnikateľov, ktorí nemali v úmysle pôsobiť na ňom dlhodobo. Problém vymožiteľnosti klientskych práv, na ktorý poukázal nielen zástupca ČSOB, ale aj hlas z pléna, však zostal otvorený.

A práve tam, kde autorita obchodnej inšpekcie alebo ombudsmana nepostačuje, vyplní absenciu niekto iný. Nejde však len o kontrolné mechanizmy. Vyvážený a dobre naplánovaný rozvoj miest a obcí si vyžaduje iné – kreatívne ambície, kde nechýbajú návrhy ako zlepšiť podnikateľské, legislatívne či urbánne prostredie.

Definovanie ťažiskových aktivít, cieľov a poslania IUR

V priestoroch bratislavského Design Factory na Trnavskej ceste 84 sa na svojej prvej schôdzi 14. apríla 2010 zišli členovia Inštitútu urbánneho rozvoja – IUR. Ťažiskové aktivity neziskovej organizácie, ktorej základy položili minulý mesiac predstavitelia spoločností podieľajúcich sa na výstavbe sídiel, stavebnom rozvoji a tvorbe krajiny, by sa dali definovať nasledovne:

  • združiť všetky profesijné skupiny pôsobiace v tejto sfére (developerov, architektov, inžinierov, projektantov, stavbárov, odborníkov na marketing, finančníkov, právnikov, správcov nehnuteľností, realitné kancelárie, ale aj reprezentantov štátnej správy a samosprávy) a koordinovať ich spoluprácu,
  • reprezentovať subjekty združené v inštitúte na verejnosti,
  • predkladať odborné stanoviská pri rokovaniach s inštitúciami štátnej a verejnej správy,
  • zabezpečovať stály profesionálny rozvoj a kontinuálne vzdelávanie svojich členov.

„Poslaním inštitútu je vytvoriť partnerský vzťah medzi verejnosťou, vládnymi inštitúciami, samosprávnymi orgánmi a developerským odvetvím, založený na vzájomnej dôvere a porozumení. Chceme sa zasadzovať o kultúru organizácie a lepšiu kvalitu vzťahov,“ vyzdvihuje hlavné ambície IUR jeden zo zakladateľov a v súčasnosti jeho predseda Roman Talaš.

Koordinovaná spolupráca zefektívni rozvoj sídiel

Čím konkrétnym by mala deklarovaná ochota k spolupráci obohatiť prax v danej oblasti? Podľa komuniké IUR zaslaného médiám v prvom rade toľko požadovaným skvalitnením podnikateľského prostredia, efektívnejším plánovaním stavebného rozvoja, zhodnocujúcim komerčným a priemyselným developmentom a zavedením ústretových a korektných praktík.

V rámci organizačnej štruktúry Inštitútu urbánneho rozvoja začínajú pracovať jej tri základné zložky:

  1. Komisia urbanizmu, dopravy, parkov a zelene: zastrešuje komplexný okruh aktivít týkajúcich sa spolupráce na vypracovaní dlhodobých stratégií územného plánovania sídiel a územných i zonálnych plánov, na zjednodušení stavebného konania, využití bývalých priemyselných zón, tvorbe dopravných stratégií, podpore uplatňovaniu ideí trvalo udržateľného rozvoja v plánovaní miest a obcí.
  2. Legislatívno-vyjednávacia komisia: sústreďuje sa na vypracovanie podkladov na rokovania s orgánmi štátnej správy a samosprávy, prípravu výkladov, komentárov a stanovísk k ustanoveniam zákonov (stavebného, katastrálneho, o vlastníctve bytov a nebytových priestorov), zapojenie sa do legislatívneho procesu pripomienkovaním navrhovaných zákonov s cieľom zlepšiť legislatívne prostredie v SR.
  3. Publikačno-vzdelávacia komisia: zameriava sa predovšetkým na prezentáciu IUR širokej i odbornej verejnosti s dôrazom na vzdelávanie mladej generácie odborníkov. Jej poslaním je hľadať vhodné formy oslovenia cieľových skupín, sprostredkovávať zahraničné skúsenosti, organizovať školenia a odborné konferencie, preukazovať podporu školám i univerzitám, vyhľadávať príklady a prinášať vlastné návrhy.

V personálnej galérii dominujú architekti a manažéri

Najvyšší orgán IUR tvoria popri predsedovi Romanovi Talašovi ďalší zakladatelia a zároveň jeho terajší podpredsedovia – Ľuboš Čema, Jozef Hornický, Igor Lichý, Drahan Petrovič a Juraj Šaštinský.

Roman Talaš absolvoval Fakultu architektúry STU v Bratislave. Niekoľkoročnú odbornú prax si obohatil praktickými skúsenosťami z navrhovania a realizácie stavebných projektov v domácich kanceláriách a spoločnostiach (TEAM T, Atelier A2T, DR. MATA, HORNEX). V roku 2002 založil s Matejom Siebertom kanceláriu SIEBERT+TALAŠ zameranú na tvorbu občianskych a bytových budov, korporačných interiérov a urbanistických návrhov. Podieľal sa na realizácii administratívnych sídiel spoločností PosAm, ST a SPP, ako aj pobočky Slovenskej sporiteľne v Piešťanoch, za ktorú získal nomináciu CE•ZA•AR 2006.

Ľuboš Čema absolvoval Fakultu podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Svoju kariéru začal v roku 1998 v dnešnej UniCredit Bank Slovakia ako risk manažér. Neskôr sa zameral na financovanie nehnuteľností, v ktorom spočiatku pôsobil ako senior firemný poradca, neskôr ako vedúci oddelenia. Od roku 2007 pracuje na pozícii projektového manažéra pre IURIS INVEST.

Jozef Hornický absolvoval v roku 1998 Fakultu architektúry bratislavskej STU. Pracovné skúsenosti získaval ako samostatný architekt a realitný maklér. V roku 2001 sa stal manažérom medzinárodnej spoločnosti pôsobiacej v oblasti Facility Managementu, o dva roky neskôr projektovým manažérom v spoločnosti J&T REAL ESTATE. Od roku 2008 pracuje ako projektový manažér v spoločnosti ZILLION.

Igor Lichý absolvoval Fakultu architektúry STU a VŠVU v Bratislave. Skúsenosti získaval v projekčných firmách HUMA 90 a SEFL+PARTNER Architekturbüro, neskôr v stavebnej spoločnosti STRABAG ako projektový manažér na projektoch Polus City Center, Centrála Strabag a BBC V Plynárenská ulica. Od roku 2005 pôsobí v ITB Development: medzi jej vlajkové projekty patrí bytový dom Vista Residence, Hotel na Štefánikovej a Olive Kramáre (Bratislava), obytná zóna Rusovský sad a apartmánový komplex Tatraville vo Veľkej Lomnici.

Drahan Petrovič je absolvent Fakulty architektúry STU v Bratislave. V rokoch 2000 až 2007 pôsobil v kanadskom Vancouveri. Vo firmách Busby Perkins and Will a IBI Group pracoval ako architekt i projektový manažér na projektoch v Kanade, USA, Číne a Taliansku. Špecializoval sa na výškové obytné budovy. Po návrate na Slovensko sa v roku 2008 pripojil k firme Imagine Development aktívnej v oblasti rezidenčného developmentu.

Juraj Šaštinský študuje na Fakulte práva Janka Jesenského na Vysokej škole v Sládkovičove. Je projektovým riaditeľom spoločnosti Penta Investments Limited, v ktorej pôsobí od roku 2005. Zúčastnil sa na zakladaní divízie real estate v Pente a pracoval na unikátnom kancelárskom projekte Digital Park v Bratislave, ktorý získal Cenu Dušana Jurkoviča za architektúru. Spolupracuje na projekte obytného súboru na Bajkalskej a multifunkčného komplexu na Čulenovej ulici v Bratislave.

Ilustračné foto a zdroj – Kharisma / jup
1 – Projekt Triangel na Čiernej Vode: príklad citlivého riešenia urbanizmu na rozhraní veľkomesto-vidiek a zakomponovania sídla do prostredia krajiny
2 – predseda IUR Roman Talaš
3 – kanadský Vancouver: mesto, kde pôsobí Urban Development Institute (UDI) a funguje príkladná symbióza prírody, architektúry a urbanizmu.

 
 
Autor: SF / Juraj Pokorný, Dátum 23.04.2010