/en/print/11792/cestovny-ruch-mimoriadne-atraktivny-exportny-artikel/ Cestovný ruch – mimoriadne atraktívny exportný artikel
Cestovný ruch – mimoriadne atraktívny exportný artikel

Cestovný ruch – mimoriadne atraktívny exportný artikel

Medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce odvetvia svetového hospodárstva patrí nesporne cestovný ruch. Jeho podiel na svetovom hrubom domácom produkte a na zamestnanosti neustále rastie. Krajiny, ktoré majú priaznivé predpoklady na rozvoj aktívneho zahraničného i domáceho cestovného ruchu, zvyšujú svoje devízové príjmy. Mnohým v tomto „priemysle turizmu“ pomáhajú dosahované vysoké počty návštevníkov zlepšovať situáciu v zamestnanosti, hospodársku úroveň regiónov, a prispievať tak k reštrukturalizácii hospodárstva. Ako príklady možno uviesť aj našich okolitých susedov – Česko, Rakúsko alebo Maďarsko.

Slovensko sa však tvári, ako keby sa ho spomenutý celosvetový i celoeurópsky trend netýkal a cestovnému ruchu (CR) už dlhodobo nevenuje adekvátnu pozornosť. Súčasne prebiehajú aktivity, ktorých výsledkom môže byť nelichotivá situácia, v akej sme sa za posledných 15 rokov v oblasti aktívneho zahraničného cestovného ruchu (AZCR) ocitli, ba dokonca zhoršenie prognózy do budúcnosti. Nečinnosť vlád a neplnenie si nezastupiteľnej úlohy štátu pri tvorbe podmienok na rozvoj CR výrazne negatívne ovplyvňuje podnikateľské prostredie v tomto rezorte, s dopadom nielen na podnikateľov samotných, ale najmä na ich klientov – turistov.

Vybudovať jednotný vizuál krajiny

Pri nezáujme všetkých doterajších vlád Slovenska o rozvoj priemyslu turizmu od 1. januára 1993, pri neexistencii samostatného centrálneho orgánu CR, bez systému usmerňovania a koordinácie v tejto oblasti, pri „pestrosti“ rozdelenia kompetencií a duplicitách aktivít, sa akosi vytráca šanca určiť zodpovednosť za daný stav, ako aj možnosť zabezpečiť a dosiahnuť pokrok v multirezorte AZCR. Ide v prvom rade o (ne)koordináciu aktivít, (ne)adekvátnu (ne)starostlivosť o prírodu a krajinu a o (ne)stimulovanie spolupráce relevantných subjektov.

Ktoré sú teda rozhodujúce príčiny neuspokojujúceho stavu v priemysle turizmu Slovenska? Okrem minimálnej aktivity zo strany vlády SR v tejto oblasti a neplnenia si organizačnej a koordinačnej funkcie zo strany štátu, je pre štart rozvoja CR potrebný celý komplex aktivít.

S cieľom prispieť k zlepšeniu súčasného stavu pripravila Asociácia podpory rozvoja cestovného ruchu Slovenska desaťbodový program a v rokoch 2007 a 2008 vyzvala všetky podnikateľské subjekty CR, samosprávy, štátu, inštitúcie, ako aj neziskové organizácie na začatie „Kampane za rozvoj cestovného ruchu Slovenska“. Program v tézach obsahuje potrebu úpravy a tvorby prostredia pre rozvoj CR s ohľadom na trvalo udržateľné životné prostredie a priebežné budovanie pre Slovensko typického jednotného vizuálu krajiny, konsolidáciu existujúcich rekreačných zariadení a tiež zabezpečenie rozumnej proporcionality výstavby nových kapacít s ohľadom na podmienky lokálneho prostredia a na existujúci potenciál (bod 7 Vyhlásenia).

Vyváženosť ubytovania a prostredia

Pre rozvoj CR je nevyhnutné v každom regióne Slovenska rešpektovať pravidlá platné pre tento rezort vo svete. Týka sa to akejkoľvek aktivity, ktorá ovplyvňuje jeho úroveň, vrátane ubytovacích zariadení. Môžeme si položiť otázku, či aktuálny počet ubytovacích kapacít, resp. lôžok patrí k hlavným príčinám zaostávania, resp. neuspokojujúceho stavu AZCR Slovenska. Ďalšou otázkou môže byť, či je dôležitejšia ubytovacia kapacita, alebo kvalita ubytovania spolu s ostatnými faktormi ovplyvňujúcimi spokojnosť návštevníka, ktorý hľadá –  zjednodušene povedané – zážitok, dobrý pocit a uspokojenie.

Ubytovanie predstavuje iba parciálny, aj keď významný predpoklad rozvoja CR, tento však nie je zďaleka rozhodujúci pre spokojnosť návštevníka. Dôležité je preto dosiahnuť vyváženosť vo vzťahu k prostrediu v celej šírke, tak v kontexte relácií dopyt versus ponuka, ako aj a najmä v osi príroda – miestne tradície – vysoká úroveň služieb takým spôsobom, aby došlo k minimálnemu ovplyvneniu originálnej primárnej ponuky. Aj preto je potrebné koordinovať aktivity pri budovaní nových kapacít obzvlášť v Tatrách a pristupovať k riešeniam a rozhodnutiam komplexne. Terajší stav živelnosti v rezorte CR tento prístup nie vždy umožňuje a neprispieva ani rozvoju turizmu, ani podnikateľom – účastníkom CR, vrátane ich kolegov z rezortu stavebníctva. Situáciu môže v tomto smere zlepšiť prijatie zákona o CR.

Prioritou spokojnosť návštevníka

Je najvyšší čas si uvedomiť, že každý spokojný zahraničný návštevník je vlastne slovenským exportérom a súčasne prispievateľom k zvyšovaniu zamestnanosti. Nie je ľahké dosiahnuť jeho spokojnosť. Tomuto cieľu je však potrebné podriadiť všetky aktivity pri krokoch smerujúcim k opatreniam umožňujúcim štart rozvoja CR a najmä zamedziť pokračovaniu provizórnych riešení. Náprava devastácie prostredia, najmä primárnej ponuky CR na Slovensku, môže byť v ďalších obdobiach mimoriadne náročná, ak nie nemožná.

V záujme nápravy Asociácia podpory rozvoja CR Slovenska plne podporuje všetky snahy vedúce k príprave zákona, pretože z hľadiska priorít pokladá tento krok za prvoradý. Cieľom zákona je vytvorenie legislatívneho rámca na podporu rozvoja CR systémovým spôsobom, nielen z hľadiska kompetencií orgánov štátnej správy a samosprávy, ale takisto zapojenia relevantných podnikateľských subjektov vo všetkých regiónoch štátu.

Text zákona pripravovaného členmi asociácie prihliada aj na historický vývoj tohto rezortu na území Česko-Slovenska a Slovenska, ako aj na nové trendy a skutočnosti ovplyvňujúce CR na Slovensku a v krajinách s rozvinutým CR v Európe i vo svete. Implementáciou Zákona o CR do praxe sa vytvoria predpoklady na racionálne posudzovanie a efektívne a flexibilné rozhodovanie o zameraní a rozsahu výstavby vo Vysokých Tatrách, a to v kontexte rozvoja CR na celom Slovensku.

Autor je predsedom občianskeho združenia Asociácia podpory rozvoja cestovného ruchu Slovenska so sídlom v Bratislave.

Obrázky – archív

 
Autor: , Dátum 13.10.2008