/en/article/15774/zilina-sa-vyskovymi-budovami-zacina-dotahovat-na-bratislavu/ Žilina sa výškovými budovami začína doťahovať na Bratislavu

Žilina sa výškovými budovami začína doťahovať na Bratislavu

Kým stavebníctvo vo vyspelejších krajinách prešlo etapou realizovania výškových objektov už pred niekoľkými desaťročiami, my sme sa pustili do ich „objavovania“ iba nedávno. Stavby, ktoré sa stali synonymom úspechu, začali ako prví stavať Američania. Jeden z prvých mrakodrapov v New Yorku – Empire State Building (443 m s anténou) – meral štyrikrát viac ako súčasná najvyššia veža SR – budova NBS postavená o 70 rokov neskôr. V ostatných rokoch začali aj u nás vyrastať stavby do výšky, čím sa odkryli nové príležitosti pre domácich i zahraničných investorov. Po Bratislave sa na Slovensku ako druhá v poradí v tomto ohľade vyznamenáva metropola Považia – Žilina.

„Keď vymýšľam stavbu ako tvar hmoty, to ako keby som komponoval hudbu, vytváral melódiu. V hlave sa mi zrodí myšlienka a treba ju nejako podchytiť, pričom je to neopakujúci sa okamih plynúceho času, kedy a prečo vznikla a vyjadruje určitý citový stav, ktorý je jedinečný,“ povedal Alexander Koban zo žilinského architektonického ateliéru KOBACH architects, ktorý vypracoval projekt tamojšieho Down Townu. Jeho súčasťou má byť pritom aj dosiaľ najvyššia budova na Slovensku – Ciss City.

Ciss City ako „downtown Považia“

Ako Koban dodal, myšlienka sa zrodila pred vyše 10 rokmi počas návštevy USA. Zámerom bolo vybudovať aj na Slovensku vežu podobnú typickým americkým mrakodrapom, z ktorých Trump Tower mu najviac utkvela v pamäti. Do projektu, ktorý je pre Žilinu nový, nadčasový a reálny, sa pustila martinská stavebná spoločnosť CISS, a tak dostal názov Ciss City. Vyrastie na mieste bývalej mliekarne Laktis v žilinskej časti Bytčica. „Chceli sme predovšetkým naprojektovať peknú budovu, ktorej pôdorys pripomína ľudské oko – šošovku hľadiacu do budúcnosti. Celý komplex je akýmsi downtownom Považia,“ zdôraznil autor projektu.

Komplexu s celkovou podlažnou plochou 60-tisíc m2 bude dominovať 42-podlažná veža vysoká 144 metrov (od mrakodrapu podľa medzinárodnej klasifikácie ju bude deliť iba 6 m – poznámka redakcie) s priľahlou dvojpodlažnou kongresovou sálou s podzemnými garážami. Nad vstupnými polyfunkčnými podlažiami, ktoré budú obsahovať reštauračné zariadenia a kongresové priestory, majú byť od 4. po 24. podlažie kancelárie s celkovou rozlohou vyše 20-tisíc m2. Na 25. až 31. podlaží nájde miesto hotel s apartmánmi s kapacitou 220 lôžok. Nad nimi vybudujú 36 bytov a na 40. a 41. poschodí kaviareň. Najvyššie 42. podlažie má byť vyhradené na vyhliadkovú vežu. Na prízemí a pod ním sa plánuje menšie nákupné centrum. V podzemí stavebného komplexu vznikne približne 400 parkovacích miest, ďalších 250 bude na povrchu.

Investori potrebujú regionálnu centrálu

Projekt Ciss City je zaujímavý konštrukčným a energetickým riešením, čím objekt získa podľa noriem vyššiu bonitu. Na jeho výstavbu sa použije materiál, ktorý ani po rokoch nezostarne. Priestory na relax a oddych budú na 1. a 2. podzemnom podlaží a budú verejnosti prístupné cez vertikálnu komunikáciu s preskleným kruhovým výťahom s prepojením na kryté parkovacie plochy v 4-podlažných garážach. Celý komplex ponúkne návštevníkom vysoký štandard dopravy v rámci prístupových komunikácií do areálu, v nadväznosti na celkové dopravné riešenie Žiliny a okolia. Vjazd pre osobné autá i pre chodcov je navrhovaný centrálnou orientáciou k dominantnej veži.

Vstupná zóna pred ňou bude oddychovou plochou so zeleňou prepojenou so zastávkou mestskej dopravy na Dlhej ulici i na železničnú zastávku Žilina – Rajecké Teplice. Všetko to bude vedľa diaľničného privádzača, po ktorom sa do Žiliny prichádza z Bratislavy či Košíc. Ciss City bude v novej priemyselnej časti mesta, kde plánujú stavať aj ďalšie firmy. Vežu chceli začať stavať už v tomto roku a dokončiť ju mali v roku 2013. „Čakáme na územné rozhodnutie a stavebné povolenie, ktoré mesto podmieňuje dokončením cestnej dopravy v tejto časti. Nazdávam sa, že je to zbytočné naťahovanie času. Za týchto okolností je plánovaný termín dokončenia výstavby veže nereálny,“ zdôraznil Alexander Koban.

Podľa Milana Cibulku, konateľa spoločnosti CISS, zahraniční investori v Žiline a okolí potrebujú jednu centrálu, kde budú obchodovať so slovenskými partnermi. Do regiónu totiž plánujú vstúpiť ďalšie spoločnosti, ktoré by ju mohli využiť.

Europalace: vežiak na unikátnej sklenenej podnoži

Na najväčšom žilinskom sídlisku Vlčince vyrástol nový polyfunkčný objekt, v ktorom sa spája bývanie mestského štýlu, obchod, športovo-relaxačné možnosti i administratíva. Dominantou komplexu je 22-podlažná veža s apartmánmi, posadená na sklenenej podnoži dvoj- až štvorpodlažnej polyfunkčnej časti a plynulo prechádzajúca do zadnej časti nižšieho, 8-podlažného obytného bloku stojaceho kolmo na Ulicu vysokoškolákov. Europalace má vyše 100 bytov, fitnescentrum, squash, vodný svet, administratívne a obchodné priestory vrátane supermarketu. Tri podzemné podlažia sú určené na parkovanie osobných automobilov, na priestory s technickým zariadením budovy a na pivničné priestory prislúchajúce bytom. Na 1. a 2. nadzemnom podlaží sú obchodné priestory vrátane supermarketu s rozlohou 1 000 m2. Na treťom je fitnescentrum, squash a vodný svet, štvrté patrí administratíve.

Nad polyfunkčnými priestormi – vo veži od 5. po 22. Poschodie a v obytnom bloku B od 3. po 8. poschodie vznikli byty. Vo veži zasa mezonetové byty, pričom vrchné štyri sú luxusné. Každý byt má v suteréne pivničný priestor a jedno alebo aj dve parkovacie miesta. Europlace je napojený na pešie komunikácie, pred hlavným vchodom do komplexu je plocha pozývajúca okoloidúcich prejsť pasážou cez objekt. Z pasáže sa dá vojsť do jednotlivých obchodných priestorov, kaviarne a supermarketu. Návštevníci majú k dispozícii dva eskalátory a bočné schodisko. K Europalace pripravuje developer aj prístavbu štvorpodlažného objektu, kde budú obchody a kancelárie.

Amfiteáter – optimum vďaka rôznym debneniam

Nový obytný súbor s výškovou dominantou vyrástol na mieste letného kina na Bôriku. Architekti projektu tu navrhli tri objekty. Dva osemposchodové zvlnené kvádre a jeden 22-poschodový výškový blok, ktorý so svojimi 78 metrami predstavuje ďalšiu budovu, ktorá zo žilinskej panorámy vyčnieva. Objekty sú navrhnuté ako stenové monolitické betónové skelety so stužujúcimi jadrami a doskovými bezprievlakovými stropmi. Parter výškovej budovy tvoria zvýšené poschodia, ktoré sú podopierané kruhovými stĺpmi.

Technici PERI navrhli skutočne optimálne riešenie. Na debnenie stien skeletu stavbári použili debnenie Trio 330. Ako debnenie stužujúceho jadra sa zvolilo prekladané debnenie na lávkach CB 240. Na debnenie schodísk bolo nasadené montované nosníkové debnenie Vario. Pre výťahové šachty bolo navrhnuté debnenie Trio 330 s oddebňovacími šachtovými prvkami. Stropné konštrukcie sa debnia stropným systémom Multiflex, ktorý v nižších poschodiach podopierajú stropné stojky PEP. Pri vyšších konštrukčných výškach stropnú konštrukciu podopierajú stojky Multiprop a stropné veže ST 100.

Vďaka tomu, že pôdorys každého poschodia výškovej budovy bol rozdelený na tri pracovné zábery, dosiahlo sa optimálne rozloženie pracovných kapacít. Prúdová metóda zoptimalizovala čas zhotovenia jedného poschodia a tým bolo možné dodržiavať harmonogram výstavby.

Vizualizácia a foto – Ciss City Žilina / Kobach architects a Ján Filip
1, 2 – Vizualizácia potenciálne najvyššej budovy na Slovensku Ciss City, ktorá bude súčasťou žilinského Down Town
3, 4 – Europalace vo Vlčincoch
5, 6 – komplex Amfiteáter na Bôriku

 
 
Autor: Marián Hudec, Dátum 17.12.2009