/en/article/9052/sitinu-stavali-dlhsie-a-stala-viac-ako-predpokladala-nds/ Sitinu stavali dlhšie a stála viac, ako predpokladala NDS

Sitinu stavali dlhšie a stála viac, ako predpokladala NDS

Tunel Sitina v Bratislave, ktorý Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sprejazdní 24. júna, stavali dlhšie a za vyššie náklady, ako sa predpokladalo. Ako na stredajšej tlačovej besede v Bratislave informoval generálny riaditeľ NDS Igor Choma, tunel, ktorý začalo na jeseň v roku 2003 raziť konzorcium spoločností Taisei Corporation a Skanska BS mal byť dokončený ešte v minulom roku. Náklady dodnes podľa Chomu dosiahli 4,5 mld. Sk, zarátané v nich nie sú ešte niektoré geologické práce. Pôvodne boli náklady vyčíslené na 3,8 mld. a presiahnuť nemali 4,2 mld. Sk. Choma tvrdí, že zdržanie a navýšenie nákladov spôsobili horšie geologické podmienky, ako sa predpokladalo, okrem zdĺhavého razenia práce sťažila aj výmena podložia pod vozovkami.
Križovatku Patrónka, ktorou denne prejde 54 tis. áut, by mal tunel podľa riaditeľky sekcie dopravy bratislavského magistrátu Tatiany Kratochvílovej odľahčiť o 40 až 60 percent. Tunelom by malo denne prejsť približne 20 tis. vozidiel.



Tunel s dĺžkou 1,4 kilometra tvoria dve samostatné rúry, každá má dva jazdné pruhy. Vybavený je modernou technológiou, ktorá bude riadiť celý chod tunela: vetranie, osvetlenie, dopravu a pri kolíznych a nehodových situáciách aj jeho uzavretie. Riadenie bude automatické aj manuálne z centrálneho a podružných dispečingov. Okrem toho má tunel pre havarijné situácie výklenky SOS, požiarne vodovody a únikové chodby. Tunel Sitina bude súčasťou diaľnice D2 Bratislava, úsek Lamačská cesta – Staré grunty a vyplní posledný chýbajúci úsek na ťahu diaľnice D2 z Českej republiky cez Bratislavu do Maďarska. Doteraz tento chýbajúci úsek diaľnice nahradzovala Lamačská cesta a Mlynská dolina, ktoré sú dopravne najvyťaženejšími komunikáciami mesta.

 
 
Autor: SITA - Slovenská tlačová agentúra, Dátum 06.06.2007