/en/article/9056/nove-trendy-v-zariadovani-bytovych-interierov-ornamentalny-a-dekorativny-minimalizmus/ Nové trendy v zariaďovaní bytových interiérov – „ornamentálny“ a dekoratívny minimalizmus?
Nové trendy v zariaďovaní bytových interiérov – „ornamentálny“ a dekoratívny minimalizmus?

Nové trendy v zariaďovaní bytových interiérov – „ornamentálny“ a dekoratívny minimalizmus?

Po aprílovom veľtrhu nábytku v Miláne sa konalo jeho „menšie“ dvojča na národnej úrovni v Pesare – Salone del mobile (Taliansko) od 30.5. do 4.6.2007. Leitmotívom, podobne ako v Miláne, bolo využitie ornamentálnych a dekoratívnych prvkov v dotvorení jednotlivých kusov nábytku respektíve ich aplikácii v interiéri ako celku. Pričom tieto ozdobné prvky sa objavili už aj na sedacom nábytku (sofy, kreslá) ako potlač na povrchovej úprave. Firma DELTA SALOTTI dokonca ponúkla aj potlač sofy fotografiou. Tým sa naozaj dá dosiahnuť maximálna originálnosť a jedinečnosť tohto kusu nábytku podľa želania klienta. Využitie motívov ornamentu bolo vidieť aj v prezentácii firmy GIAGUARMOBILI. Tam boli tieto prvky použité na sklených posuvných dverách vstavaných skríň.

Veľké presklené plochy čiernej farby boli v kontraste so zlatými ornamentmi nanesenými formou serigrafie (sieťotlače). Podobne boli aplikované aj na vysoko lesklom bielom povrchu obývačkového nábytku, ale v čiernom prevedení. Tento čierno – biely kontrast (čierny ornament a biely povrch) bolo vidieť aj na štylizovanom kresle v štýle Ludvíka XV v stánku firmy SPAR. Tá okrem iného ponúkla obývačkový nábytok v kombinácii čierno – biela s ornamentom, spálňový v dýhe wengé (na vankúšoch a doplnkoch nechýbal nepostrádateľný dekor…) a kuchynský v čiernom vysokom lesku v kombinácii s nerezom a posuvnými striebornými žalúziami.

Oproti už spomenutým čierno – bielym kombináciám sa firmy prezentujúce výlučne kuchynským nábytkom doslova „vyfarbili“. LUBE a SCAVOLINI to potvrdili vo svojich stánkoch. Sýta lesklá červená, oranžová alebo zelená tak kontrastovali s čiernou a striebornou farbou skrinkových a policových dvierok. V rámci týchto trendov je treba spomenúť aj prezentáciu domácej firmy z Pesara – F.B.L. Okrem čistej až strohej minimalistickej formy zaujala aj veľmi príjemným a decentným modernistickým „secesným“ nábytkom. Ako sme sa presvedčili na návšteve fabriky firmy, tento ide hlavne na ruský trh.

Takisto aj v ponuke ďalších firiem ako je PEGASO, ARREDOCLASSIC, STILEMA a iných bol tento štýl nábytku na vysokej úrovni čo sa týka spracovania a použitých materiálov. Z ponuky týchto firiem sa dá naozaj vybrať kus nábytku – solitér napr. ako kontrapunkt v modernom ineriéri, čo sme mohli naživo vidieť aj v ich stánkových inštaláciách.

V kategórii „nedrevených“ nábytkov sa výrazne prezentovala firma METALDESIGN so svojou výlučne kovovou kolekciou. Stoly, stolíky, stoličky, sedačky a taburetky z kovovej nosnej konštrukcie s výrazne pestrými koženými poťahmi (s krátkou hovädzou srsťou – červenej, oranžovej alebo zelenej farby) vyzerali naozaj „metalovo“.

Zástupca v sortimente moderných plastových a neplastových stoličiek – EUROSEDIA, mal v ponuke široký výber rôzne tvarovaných a farebných produktov. Cez výlučne plastové (polyuretán alebo polykarbonát), drevené, čalúnené až po kombinované kov – koža alebo drevo. V produkcii tzv. koloniálneho alebo etno – nábytku mala zaujímavo a dekoratívne inštalovaný stánok firma STONES.

Prevládajúce tmavé farby exotických drevín ako sú teak, wengé alebo makasar výrazne kontrastovali so sýtymi farbami povrchov stien (červená) a modernistickými krištáľovými lustrami, ktoré bolo takisto vidieť aj v iných stánkoch firiem. Zastúpené domáce firmy teda potvrdili súčasný trend vo výrobe nábytku, ktorý je výrazne „ornamentálny“ a dekoratívny vo svojom obale, teda svoje „koži“. Aj keď je veľakrát len tá „koža“ dekoratívna. Naopak forma ostáva strohá. Uvidíme, ako bude silný tento trend respektíve ako sa do budúceho roka vyprofiluje a čo prinesie nového. Takže teda o rok…

Autor: Ing.arch. Miroslav Minca

Foto:
1 – DELTA SALOTTI
2 – GIAGUARMOBILI
3+4 – SCAVOLINI

 
 
Autor: Redakce Stavebního fóra, Dátum 07.06.2007