/en/print/8698/gurria-povazuje-za-realny-vstup-sr-do-eurozony-v-roku-2009/ Gurría považuje za reálny vstup SR do eurozóny v roku 2009

Gurría považuje za reálny vstup SR do eurozóny v roku 2009

Slovensko je na najlepšej ceste splniť maastrichtské kritériá pre vstup do eurozóny podľa plánu začiatkom roka 2009, čo bude mať pozitívny vplyv na jeho ďalší rozvoj. Generálny tajomník OECD Angel…

Slovensko je na najlepšej ceste splniť maastrichtské kritériá pre vstup do eurozóny podľa plánu začiatkom roka 2009, čo bude mať pozitívny vplyv na jeho ďalší rozvoj. Generálny tajomník OECD Angel Gurría to uviedol vo štvrtok v Bratislave pri prezentácii správy organizácie o súčasnom stave a perspektívach slovenskej ekonomiky na Ministerstve zahraničných vecí SR. Slovensko je podľa neho jednou z ekonomicky najúspešnejších krajín v regióne so stabilne vysokým ekonomickým rastom, Gurría však vyzval nepreceňovať doterajší úspešný vývoj a viac sa zamerať najmä na dosiahnutie podmienok pre trvalo udržateľný hospodársky rozvoj.

„Pre udržanie hospodárskeho rozvoja budú dôležité ďalšie reformy. Privítal som snahu vlády SR o rovnomernejšie rozdelenie zisku bez toho, aby to ohrozilo dlhodobý rast ekonomiky,“ uviedol A. Gurría a zároveň poukázal na potrebu zvýšenej obozretnosti po vstupe do eurozóny, keď sa očakáva dočasné zníženie úrokových sadzieb a zvýšenie výdavkov a zadlženia obyvateľstva. Slovensko sa podľa šéfa OECD po zavedení eura totiž už nebude môcť spoliehať na doterajšie kurzové rozdiely a bude musieť pokračovať v reformách v záujme zvýšenia konkurencieschopnosti svojej ekonomiky. Ako dodal, v niektorých sektoroch ekonomiky, napríklad v energetike, telekomunikáciách či v železničnej doprave, zostáva stále nedostatočná konkurencia. Slovensko môže byť hrdé na svoje výsledky v hospodárskom rozvoji, uviedol A. Gurría, ale ako vzápätí pokračoval, tento pokrok musí pokračovať naďalej, ak chce dosiahnuť životnú úroveň najvyspelejších krajín Európskej únie. 

Pokračovanie doterajšej fiškálnej konsolidácie je podľa štátneho tajomníka Ministerstva financií SR Františka Palka nevyhnutnou podmienkou dosiahnutia stanoveného cieľa slovenskej vlády stať sa členom eurozóny od 1. januára 2009. „Výsledky roka 2006 potvrdili pokračovanie fiškálnej konsolidácie, keď sa rozpočtový deficit znížil predbežne na 3,6 % oproti rozpočtovému zámeru na úrovni 4,3 %,“ uviedol F. Palko s tým, že predpokladom zvýšenia životnej úrovne obyvateľstva je zachovanie trvalo udržateľného ekonomického rozvoja.



V rámci diskusie A. Gurría na jednu z otázok poznamenal, že udržanie vysokého rastu ekonomiky v budúcnosti aspoň na úrovni okolo 5 % ročne je podmienkou toho, aby Slovensko dostihlo ekonomicky vyspelejšie štáty v Európskej únii. „Nemôžete žiť a stavať iba na automobilkách. Nemyslite si, že pritiahnete ďalšie automobilky,“ upozornil šéf OECD na nevyhnutnosť hľadať a realizovať aj ďalšie trvalé zdroje ekonomického rastu na Slovensku. V súvislosti s pripravovaným zavedením eura zdôraznil, že je potrebné zabezpečiť, aby ľudia nezapochybovali o vstupe do eurozóny. Očakávania verejnosti majú totiž podľa neho rovnako dôležitú úlohu ako samotné opatrenia na prechod na európsku menu. „Fiškálna politika má pri tom veľký význam,“ upozornil A. Gurría a ako dodal, sprísnenie je odpoveďou na prehriatie ekonomiky.

 
Autor: SITA - Slovenská tlačová agentúra, Dátum 06.04.2007