/en/article/15941/kruhy-na-vode-sirokospektralny-dizajn-od-ihlic-az-po-nabytok/ Kruhy na vode – širokospektrálny dizajn od ihlíc až po nábytok

Kruhy na vode – širokospektrálny dizajn od ihlíc až po nábytok

Už 10 rokov uplynulo od prvej dizajnovej výstavy Kruhy na vode – medzinárodného súťažného projektu, ktorý sa pretransformoval do domáceho podujatia čerpajúceho predovšetkým z prvkov ľudového remesla. Cieľom bolo nanovo ich definovať, čo je v súčasnej techno-dobe obzvlášť atraktívne a príjemné. Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) ako hlavný organizátor tak vsadil na naozaj bohaté remeselné „dno“. To poskytuje široké možnosti na vznik nových „dobových“ dizajnových kúskov nielen dennej potreby, ale aj na zábavu či ako umeleckých artefaktov.

Ostatný ročník, kurátorsky citlivo spracovaný Vierou Kleinovou, prezentuje v Gallerii Cvernovka najlepšie exponáty aj z minulých ročníkov (1999 – 2009), ktoré sa dajú zhliadnuť, tiež v remeselne kvalitne a efektne zvládnutom bývalom priemyselnom priestore, ešte do konca januára.

Dokonalá hra s transformáciou tvarov

Takto sa môžeme dostať k brošniam zo strieborných a mosadzných nití či titerným ihliciam zdobeným abstrahujúcimi a štylizovanými prvkami rastlín z plexiskla od Blanky Cepkovej, oceneným v roku 2002 a 2004. Kolekcii tvarovo a materiálovo fajnových šperkov z prírodnín – kameňa a dreva – spojených kovom – striebrom a meďou – od Daniely Mládenkovej (1. cena v roku 2002) poskytla inšpiráciu, pokiaľ ide o tvar a materiál, pre zmenu príroda sama…

Odlišným princípom, tiež však zo života, sa inšpirovala aj Edita Balážová pri návrhu svojej kolekcie pohárov alebo klasických štamperlíkov príznačne nazvanej Alkoholu neholduj. Alkoholové fľaše tak primerane odrezané „pristáli“ na keramickom funduse. Alebo trónia ako keramické kalíšky na samotných miniatúrach „veľkých“ fliaš.

S transformáciou tvarov sa dokonale pohral aj Zdeněk Hogh – jeho ihelnička ako domček pre ihly, oválne šperkovnice s guľovým vrchnákom na gumičke či lúčne soľničky (hlavná cena v roku 2008) sú hravé už len na prvý pohľad a do súčasného moderného interiéru sadnú tak, ako keby tam patrili vždy. Metamorfózu poľovníckych a pastierskych káps do tvarov a farieb kabeliek dnešnej doby bravúrne zvládla Anna Menkyová (3. cena v roku 2004). Kvalitne spracovaná koža v nových štylizovaných tvaroch a krikľavo-červených farbách je toho dôkazom.

Konáre ako stojany lámp či držiaky predmetov

Aj módni návrhári boli obrazne zasiahnutí „kruhmi“ na vode. Dnes už významný slovenský dizajnér v oblasti módy Boris Hanečka navrhol ešte v roku 2005 pod dômyselným názvom Stupava-Paríž-New York model tvarovo extravagantných šiat z bohato nazberaného a plisovaného červeného saténu. Tvarom i materiálom mu vo svojom modeli šiat s topom veľavýznamného a tajuplného názvu Secret Garden (uznanie v roku 2008 v kategórii Textil) úspešne sekunduje Marcel Holubec W. Barbora Tichá, naopak, svojou konverziou prvkov kroja do modelov svadobných šiat Nevesta s absolútnou jemnosťou čipky dosahuje skoro až neznesiteľnú subtílnosť.

Nábytkové kúsky absolútne jednoduchých a minimalistických tvarov, ale s výrazným prírodným akcentom – časti konárov slúžia ako stojany lámp alebo ako držiaky predmetov na písacom stole – navrhla zo svetlého javorového masívu Veronika Szabóová. V tomto smere abstrahovania zašli ešte ďalej Marián Laššák a Pavol Capík pri svojich návrhoch stoličiek Stará mama a Popa vychádzajúc z absolútne pôvodných ornamentálnych remeselných tvarov stoličiek starých mám. Efekt je naozaj maximálny a čistý. A čo prebudí k životu takú tvarovo klasickú šuplíkovú skriňu alebo komodu? Jednoduchým motívom vtáčikov sediacich na drôte to dosiahla Jana Nováková – ešte študentka na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Tieto tak výrazovo delia jednotlivé šuplíky.

Remeslo ma vraj zlaté dno

O tom, že táto ľudová múdrosť hovorí pravdu, sa dá veľmi ľahko presvedčiť samotnou návštevou výstavy. Široký a aj kvalitný záber výberu z ostatných ročníkov už domáceho dizajnového projektu Kruhy na vode potvrdzuje správny ťah všetkých doň priamo či nepriamo zainteresovaných ľudí. Možno tak vnímať vis-à-vis reálny vplyv a transformáciu prvkov pôvodného remesla na súčasný dizajn. Je vidieť, že sa to nielenže úspešne deje, ale niektoré výsledky môžu pôsobiť naozaj prekvapujúco a nadčasovo. Samozrejme, len s úctou a citom ku klasickým starým remeselníckym „dizajnérom“. Veď nakoniec dobre vieme, že všetko už bolo vymyslené…

Foto – autor
1 – kolekcia ihlíc a brošní od Blanky Cepkovej a šperkov od Daniely Mládenkovej
2 – kolekcia pohárov Alkoholu neholduj od Edity Balážovej
3 – ihelnička, šperkovnica a soľnička od Zdeňka Hogha
4 – kabelka od Anny Menkyovej
5 – model Stupava-Paríž-New York od Borisa Hanečka
6 – model s topom Secret Garden od Marcela Holubca W.
7 – nábytok od Veroniky Szabóovej
8 – stoličky Stará mama a Popa od Mariána Laššáka a Pavla Capíka
9 – šuplíková skriňa a komoda od Jany Novákovej

 
 
Autor: Ing. arch. Miro Minca, Dátum 19.01.2010