/en/article/15167/recyklovat-reparovat-respektovat-dnes-viac-nez-aktualne/ Recyklovať, reparovať, rešpektovať... dnes viac než aktuálne

Recyklovať, reparovať, rešpektovať... dnes viac než aktuálne

Toto výsostne naliehavé motto si zvolili v Slovenskom centre dizajnu a začiatkom leta oslovili profesionálov i študentov, aby na jeho konci „pozbierali úrodu“. Od 9. 9. do 11. 10. sa v bratislavskom Výstavnom a informačnom bode SATELIT koná výstava prác na už spomenutú tému, kurátorsky pripravená triom Daša Dúbravová, Katarína Hubová a Adriena Pekárová. 35 profesionálov a študentov stredných a vysokých škôl pristúpilo v rámci dizajnérskej kreativity k životnému prostrediu šetrne, vytvoriac nové objekty zo „starých vecí“.

Dať znova „do obehu“

Niektoré predmety a veci takto akoby získali svoj „druhý život“ – opätovne sa dostali do obehu. Tento síce nie nový, no vždy zaujímavý motív znova a znova zarezonuje a „vyprovokuje“ k ďalším dizajnérskym tvorivým počinom. Staré elektrokomponenty z počítačov, stavebný odpad – polyuretánové izolačné rúrky, nevratné sklenené fľaše, vybité neónové trubice, časti starého nábytku a nefunkčných vodoinštalácií alebo kostry dáždnikov či haldy vynosených tričiek a šiat – to sú pôvodné materiály, ktoré „ožili“ do novej dizajnovej podoby a funkcie.

Tak vznikla aj šatová a nohavicová „mozaika“ – z malých kúskov pozošívaná pestrofarebná garderóba (autorka Michaela Bednárová). Dá sa vybrať aj z množstva nábytkových a svetelných kusov, ktoré vznikli spojením do rôznych tvarov – tak ako svietidlo z 90. rokov (kombinácia vodo- a elektroinštalatérskych komponentov) od Martina Kubinu zo ŠÚV J. Vydru v Bratislave. Ak máte staré dáždniky, nevyhadzujte ich – Jana Nováková z TU Košice vám z nich spraví nočné lampy (konštrukciu tvorí kostra dáždnikov, ktorá je obalená tkaninou).

Na čo všetko sa dá hrať…

Aj nepoužívaný notebook sa zíde – Viktor Fuček z AVU Praha nazval počítač ako lampu priliehavo Improvisation No. 1. Obrazovka z televízora potiahnutá ružovou tkaninou vytvára svetelný objekt, ktorý by sa určite skvelo vynímal v nejednom modernom interiéri (autor Peter Maukš – MAUKŠMAX). Ani neónové trubice nemusia skončiť v odpade – luster Neonid je možné zavesiť aj do záhrady (autor Miro Minca).

Samozrejme, nechýba ani barová skrinka (autor Stanislav Kostka), nočný stolík – „revitalizovaný“ starý kufor so šuplíkom (autorka Nikola Hudecová), polička v tvare pyramídy, masívne drevené kreslo, vešiaková kombinácia zo starých lyží a kovovej časti rýchloviazača či hracia skriňa – je naozaj dosť zaujímavé sledovať, na čo všetko sa dá hrať…

Elektroodpad z počítačov – tlačidlá z klávesnice, plošné spoje a iné komponenty – tvoria Hardvérovú bižu (tak nazvali svoje výtvory študenti z STU FA v Bratislave). Na „ozdobu“ odevov slúžia aj recyklované kravaty od autoriek Illah van Oijen z Holandska a Niny Marčekovej. Takto sa zrazu ocitnú vedľa seba Lenin a Kristus, ako aj ďalšie superstar…

neOXIDuj!

Celkom príznačný názov pre filmy, ktoré upozorňujú na čoraz sa zhoršujúce klimatické podmienky – súťaž na túto tému organizuje festival Azyl pod záštitou britskej ambasády v Bratislave. Prehliadku minútových filmov možno zhliadnuť tiež na výstave. Animované a hrané filmy, dokumenty a experimenty od profesionálnych i amatérskych filmárov od 13 do 30 rokov sú veľmi zaujímavé svojím netradičným a kreatívnym spracovaním. Malé Tajomstvo krovín režiséra Sama Ivašku – dokument o „recyklovanom svete“ multimediálneho umelca Fera Guldana, ktorý žije v takomto dome vo Svätom Jure s rodinou, je toho priamym dôkazom.

Súčasťou výstavy je aj premietanie filmu Toxic tech – od Greenpeace a prednáška na tému elektroodpad. Prof. Mikuláš Huba z Geografického ústavu SAV porozpráva niečo o Dizajne pre udržateľnú budúcnosť.

Zo starého nové

To, že sa dá k životnému prostrediu pristupovať skutočne šetrne aj v dizajnérskej tvorbe, nám ukazujú všetci vystavujúci v SATELITE. Zaujímavé, provokujúce, vtipné a prekvapujúce výsledky ich tvorby si zaslúžia obdiv a úctu. Je naozaj dobré, že sa v súčasnom rýchlom a stresom poznačenom svete myslí aj na to, kde a ako žijeme. A dávanie dizajnových „druhých životov“ starým veciam je tiež jedným z riešení. Navyše na úrovni. Netreba preto váhať: re-dizajn vám váš „starý“ interiér určite oživí!

Foto – autor
1 – Lampa z 90. rokov
2 – Nočné lampy
3 – Počítač ako lampa
4 – Svetelný objekt
5 – Neonid
6 – Barová skrinka
7 – Hardvérová bižu
8 – Strangerties: staré kravaty

 
 
Autor: Ing. arch. Miro Minca, Dátum 30.09.2009