/en/article/17218/soutez-o-revitalizaci-ostravske-cerne-louky-vyhrali-nizozemci/ Soutěž o revitalizaci ostravské Černé louky vyhráli Nizozemci
Soutěž o revitalizaci ostravské Černé louky vyhráli Nizozemci

Soutěž o revitalizaci ostravské Černé louky vyhráli Nizozemci

Existují prostředí, která vyvolávají jedinečné odezvy a prostředí, která jsou víceznačná a mohou stimulovat představivost a fantazii. Taková by mohla být Černá louka v Ostravě, někdejší výstavní areál takřka v centru severomoravské metropole. Ta se stala předmětem veřejné-kombinované urbanistické soutěže o návrh revitalizace území Černá louka v Ostravě. Tato soutěž minulý měsíc verdiktem poroty skončila – vítězem soutěže se stal návrh nizozemského ateliéru Maxwan Architects + Urbanists.

O účast v soutěži mělo zájem enormní množství architektonických ateliérů, celkem bylo 210 zájemců, z toho 188 ateliérů českých a slovenských a 22 zahraničních. Z nich bylo pět vyzvaných: BIG Bjarke Engels Group z Dánska, FOA Foreign Office Architects z Velké Británie, Lacaton&Vasal Architects z Francie, Maxwan a NL architects z Nizozemí. Do soutěže nakonec vstoupilo 66 soutěžních návrhů. Šlo o jednu z největších takových akcí u nás v tomto roce a možná i v poslední době. Složení poroty tomu také odpovídalo – v čele uznávaných odborníků stále architekt Josef Pleskot, kterého s Ostravou pojí mnohé vazby, mj. jeho spolupráce na revitalizaci areálu Vítkovic.

V soutěži nakonec zvítězil atelier Maxwan Architects + Urbanists z Nizozemí s mezinárodním autorským týmem ve složení Rients Dijkstra, Hiroki Matsuura, Jason Hilgefort, Artur Borejszo, Nobuki Ogasahara a Anna Borzyszkowska. Porota se shodla na tom, že „základní myšlenka návrhu je jednoduchá a jednoznačná: změnit Černou louku na louku kulturní – na nový typ veřejného prostoru s novou společensko-kulturní identitou, kde se budou odehrávat nejrůznější aktivity, který bude lemován prstencem (nejenom) kulturních staveb. Prstenec vytváří přechodovou zónu mezi historickým jádrem a krajinným charakterem, reprezentovaným loukou a řekou. Návrh vkládá jednotlivé stavby do území bývalého výstaviště tak, aniž by ho zcela zastavěl. Naopak dedikuje velkorysý, otevřený, nezastavitelný prostor do jeho jádra. Tento prostor bude sloužit jako středobod, ohnisko kulturních aktivit Ostravy, nejen v roce 2015.“

Na druhém místě se umístil liberecký atelier SIAL architekti a inženýři ve složení Jiří Buček, Jiří Chmelík, Jan Kaldas a Pavel Šťastný. V závěrečném hodnocení poroty bylo konstatováno, že zde navržená „platforma vysunutá z městské struktury vytváří otevřený urbanistický systém, který v daných limitech umožňuje postupné zastavění budovami různých funkcí a architektonického výrazu“.

Třetí místo získal mezinárodní tým pod vedením Petera Stece, ve složení Brian Tavoly, James Lowder a Peter Stec st. Porota „od počátku pozitivně vnímala jedinečnost a poetiku řešení … jedinečný experiment s krajinou a urbanismem, originální řešení s více interpretacemi krajiny, louky, černého a ostravského fenoménu, nehierarchizovanou strukturu pavilónového uspořádání. “

Prvního zvláštního uznání se dostalo návrhu NL Architects, který „vychází ze silného potenciálu existující zeleně a fenoménu řeky. Předkládá koncept ´urbánního parku´, spočívajícího na pravidelném rozprostření téměř 30 architektonických objektů ve volně koncipované parkové zeleni. " Druhé zvláštní uznání získal česko-polský autorský tým ve složení Josef Kiszka, Marcin Jojko, Bartlomiej Nawrocki, Krzystof Czech a Gregorz Ostrowski. Tady porota ocenila "jasný koncept založený na respektu ke specifického charakteru Černé louky jako místa se zvláštní kombinací přírodních podmínek na jedné straně a sociálních a městotvorných funkcí na straně druhé.“

V průběhu soutěže se mnohokrát prokázalo a oceněné návrhy jsou toho důkazem, že architektura umí odstupňovat blízkost a odlehlost, nacházet atmosféru místa, přinášet důkazy o tom, že žádné místo není obyčejnou lokalitou a také že kouzlo města nespočívá jen v jeho stavbách.

Soutěž potvrdila, že návrhy, které získaly ocenění, ukazují, že prostor Černé louky lze změnit tak, „aby se na dlouhou dobu stal místem soustředěné intenzívní společenské energie, ve které lze bez obav umístit nejvýznamnější městské domy typu koncertní haly, výstavní síně a další objekty.“

Obrázky
1–2 – 1. cena – Maxwan Architects + Urbanists
3–4 – 2. cena – SIAL architekti a inženýři
5 – 3. cena – kolektiv Brian Tavoly, James Lowder a Peter Stec st.
6 – 1. zvláštní uznání – NL Architects
7 – 2. zvláštní uznání – kolektiv Josef Kostka, Marcin Jojko, Bartlomiej Nawrocki, Krzystof Czech a Gregorz Ostrowski

 
 
Autor: SF / pb, Dátum 01.07.2010