/en/article/22382/kamen-ohrozuje-internet/ Kámen ohrožuje internet
Kámen ohrožuje internet

Kámen ohrožuje internet

Evropský „retail“ se letos bude poměrně dynamicky rozvíjet. Rusko nejspíš brzo bude mít brzy více plochy v obchodních centrech než Velká Británie a připraví ji tak o pozici druhé největší nákupní velmoci v Evropě. V celé Evropě je v plánu otevření dalších 7 milionů “čtverců“ nákupních ploch v obchodních centrech – nejvíce od roku 2009. A v České republice je pro letošní druhé pololetí naplánována výstavba dalších 110 tisíc metrů čtverečních. Expanze ale nic nemění na tom, že kamenné obchody včetně obchodních center stále více pociťují konkurenci internetových obchodů.

Nejvíce ploch v obchodních centrech dnes existuje ve Francii (17 milionů metrů čtverečních). Druhé místo patří Velké Británii s téměř 16,5 miliony metrů, ovšem v těsném závěsu ji následuje Rusko, které má pouze o sto tisíc metrů čtverečních méně. Jak vyplývá ze studie „Rozvoj obchodních center v Evropě“, kterou každoročně zveřejňuje poradenská společnost Cushman & Wakefield, očekává se, že stříbrnou obchodní příčku brzy obsadí právě Rusko. Česká republika je se svými 2,1 miliony metrů čtverečních plochy v obchodních centrech v tomto evropském žebříčku na 17. místě.

Oživení výstavby i investic

Podle studie Cushman & Wakefield bude letos v Evropě postaveno 7 milionů metrů čtverečních nových ploch v obchodních centrech, zatímco loni to bylo jen 5,7 milionu. Celkově se počítá s otevřením 215 nových center. Takřka tři čtvrtiny 70 % nové výstavby přitom bude realizováno v zemích střední a východní Evropy. Na západě evropského kontinentu je zřejmý trend orientovat se spíše na modernizaci a rozšiřování stávajících kapacit – jde tedy o spíše kvalitativní růst, zatímco postkomunistické země stále ještě dohánějí dluh na kvantitě.

V Evropě se v loňském roce prodaly maloobchodní nemovitosti v celkové hodnotě 33 miliardy eur. Nejvíce se takto investovalo ve Velké Británii a Německu – zhruba polovina všech investičních transakcí, týkajících se maloobchodních nemovitostí, proběhla právě v těchto dvou zemích. V České republice se loni prodala obchodní centra v celkové hodnotě okolo 116 milionů eur.

„Investiční trh ve střední Evropě posiluje, investoři mají zájem o nákup obchodních center v tomto regionu. Zajímají se hlavně o úspěšná regionální centra anebo o projekty v centrech měst. Jejich zájem se projevuje i v ceně, jež jsou ochotni zaplatit. Největší pozornost v regionu přitahují Česká republika a Polsko,“ říká Jonathan Hallett, ředitel Cushman & Wakefield ve střední Evropě, a prognózuje „Objem investičních transakcí se pravděpodobně zvýší, protože nabídka a poptávka se čím dál častěji potkávají.“

Česko mezi mládím a dospělostí

„V České republice stále rostou nová obchodní centra, i když jiného typu než v minulosti. Trend modernizace a rozšiřování úspěšných projektů je viditelný také. Dá se říci, že jsme uprostřed cesty mezi rozvíjejícím se a dospělým trhem,“ říká Jan Kotrbáček z C&W ČR/SR a dodává: „Další centra jsou v plánu i pro další roky – například Quadrio v Praze nebo Central v Kladně. Jako příklad rozšiřování úspěšných center můžeme uvést IGY v Českých Budějovicích nebo OC Královo Pole v Brně.“

Po delší době spíše optimistické vize nejbližší budoucnosti ovšem kamenných obchodům včetně obchodních center kalí e-shopy. Už dnes jsou jejich nezpochybnitelnou doménou mobilní telefony, spotřební elektronika a domácí spotřebiče, ale postupně se prosazují na úkor tradičního obchodu i u takových kategorií zboží, jako jsou hračky, oděvy nebo hobby sortiment.

Už nejen mobily

Jídlo, nápoje a drogerie se sice stále ještě nakupují – i v rámci české internetové populace, kterou dnes tvoří už téměř 75 % Čechů, Moravanů a Slezanů – především v kamenných prodejnách, ale ani tyto rychloobrátkové kategorie zboží nejsou do budoucna před internetem zcela v bezpečí. Výsledky nové studie Incoma FutureBuy 2013 totiž ukazují, že zákazníci, kteří už dnes nakupují například drogerii nebo potraviny na internetu, mají k této formě nákupu výrazně silnější emoční vazbu než k nákupu stejného sortimentu v hypermarketu nebo supermarketu. Ve zkratce: nákup potravin v běžné prodejně je prostě povinnost, která v lidech vyvolává spíše negativní emoce. Naopak zákazníci, kteří vyzkoušeli nákup stejného sortimentu na internetu, nešetří při popisu svého nákupního zážitku pozitivy: jednoduché, rychlé, pohodové, bez námahy, uspokojující, bezpečné. Zajímavé ovšem je, že – na rozdíl od potravin a drogerie – nákup současných hlavních tahounů internetového obchodu, tedy mobilů, spotřební elektroniky a domácích spotřebičů, vyvolává v zákaznících silné pozitivní emoce jak v kamenné prodejně, tak v e-shopu. Jde přitom ale o zcela odlišné prožitky; každý z těchto dvou prodejních kanálů má tak při nákupu tohoto zboží dobrou budoucnost díky svým silným a zákazníky oceňovaným výhodám. Kamenná prodejna stále láká díky osobnímu přístupu, informovanosti a pomoci prodavačů a také kvůli určitému pocitu bezpečí při nákupu. Nákup na internetu je zase atraktivní pro svou rychlost a jednoduchost.

Oděvy raději v e-shopu

Mezi překvapivými výsledky studie Incoma FutureBuy 2013 je i to, že při nákupu oděvů je situace podobná jako při nákupu potravin. S nákupem oděvů na internetu zákazníci spojují řadu pozitivních atributů, naopak stejná transakce v kamenné prodejně je popisována spíše negativně, jako únavný a frustrující proces.

Obecně dávají zákazníci podle svého vyjádření přednost nákupu v kamenných obchodech především kvůli tomu, že si mohu zboží fyzicky prohlédnout, případně i vyzkoušet. Věří také, že v kamenné prodejně proběhne případná reklamace bezproblémově. Jako hlavní důvod nákupu zboží na internetu zase zákazníci uvádějí úsporu díky obecně nižším cenám a lepším speciálním nabídkám. Mají také pocit, že na internetu mají lepší výběr zboží, nakupování je jednodušší a rychlejší. V neposlední řadě jim také internetový nákup šetří výdaje za pohonné hmoty.

 
 
Autor: SF/pb, Dátum 22.05.2013