/en/article/8941/v-komplexe-river-park-sa-pracuje-na-statike-spodnej-stavby/ V komplexe River Park sa pracuje na statike spodnej stavby

V komplexe River Park sa pracuje na statike spodnej stavby

V budúcom polyfunkčnom objekte River Park za sedem miliárd korún na ľavom brehu Dunaja pri PKO v Bratislave sa v súčasnosti pracuje na statike spodnej stavby a buduje sa nosný železobetónový skeletový systém. Ako dnes pre agentúru SITA uviedol vedúci realizácie projektu Pavol Briška, nosný systém je väčšinou stĺpový, čiastočne ho tvoria aj výťahové šachty. „Na stavbe je možné vidieť už definitívny povrch podzemných garáží na mínus druhom podlaží. Práce na statike jednotlivých budov budú pokračovať aj v najbližších dňoch, do mesiaca by mali začať s prácami nad úrovňou terénu. V lete by už mohlo byť vidieť časť komplexu pri PKO,“ povedal Briška. Skonštatoval, že práce zatiaľ prebiehajú v zmysle dohodnutého harmonogramu a drobné výkyvy sa riešia operatívne.

Podľa projekt manažéra Jozefa Hornického prinavráti komplex na ploche 2,5 hektára život do miest, ktoré neboli doteraz osídlené a chápali sa ako rekreačná zóna. „Taktiež zabezpečí návrat bezpečnosti a komfortu do zóny, ktorá to už dlho potrebovala. Ľudia sa tu budú cítiť lepšie a bezpečnejšie,“ povedal Hornický. Súčasťou polyfunkčného komplexu bude 11-poschodový päťhviezdičkový hotel s 220 izbami prevádzkovaný najstaršou európskou hotelovou sieťou Kempinski hotels and resorts, 176 bytov a 32 apartmánov a kancelárske priestory. Luxusné byty plánuje spoločnosť J & T Real Estate začať predávať v najbližšom čase. V budúcom komplexe budú tiež reštaurácie, kaviarničky, bary, butiky, supermarket či banka, na najvyššom poschodí hotela sa počíta s wellnes a fitnes. Pred hotelom, smerom k Dunaju, bude vybudované námestie, okolie stavby čakajú aj terénne úpravy a výsadba stromov, zelené plochy by sa mali nachádzať aj na strechách a terasách. V trojpodlažných podzemných garážach bude môcť parkovať 1 100 áut.



Tesniace steny proti tlakovej vode od Dunaja či zemného tlaku pôsobiaceho na stavbu sú kotvené dočasnými lanovými kotvami. Dvadsaťmetrové kotvy s hrúbkou 1,5 metra sú pod uhlom 30 stupňov zavŕtané do terénu. „Posledných šesť metrov kotvy tvorí koreň, ktorý sa zainjektuje. Po zatvrdnutí injektážnej zmesi na koreni sa vytvorí zemná hmoždina, kotvy sa potom predopnú na silu 1000 kilonewtonov, čo je rádovo 100 ton. Zachytávajú vodorovné sily, ktoré pôsobia od zemného tlaku na podzemnú stenu,“ povedal Briška. Základová doska v hĺbke 12,9 metra pod úrovňou Dunaja je pritom položená na pilotách a ukotvená do skalného podlažia. „Spodnú vodu udržiavame 1,5 metra pod základovou doskou s tým, že po obvodových stenách sa spodná voda udržuje 3 až 3,2 metra nad úrovňou základovej dosky,“ dodal Briška.

 
 
Autor: SITA - Slovenská tlačová agentúra, Dátum 17.05.2007