/en/article/10112/farebne-struktury-moderne-a-vytvarne-riesenie-nielen-do-bytu/ Farebné štruktúry – moderné a výtvarné riešenie nielen do bytu
Farebné štruktúry – moderné a výtvarné riešenie nielen do bytu

Farebné štruktúry – moderné a výtvarné riešenie nielen do bytu

Na konferencii REM 2007 organizovanej Stavebným fórom.sk dňa 29.11.2007 v Crowne Plaza v Bratislave, odznela v rámci témy „Súčasné trendy v bytovom interiéri“ aj prezentácia spoločnosti 4image s.r.o., ktorá prezentovala hlavne možnosti na výtvarno–umelecké dotvorenie interiérov v bytových stavbách, ale aj iných druhoch stavieb (ako napr. občianske, obchodné, polyfunkčné a iné). Počas konferencie boli premietnuté slidy – rôzne druhy štruktúr bohatý vzorkovník, štúdie navrhovaných interiérov, ako aj chystané realizácie v blízkom časovom horizonte ( Lightpark, Art Hotel ). V dnešnom veľmi hektickom živote padne veľmi príjemne, keď ste v interiéri, ktorý má niečo „navyše“… To „niečo“ preto skoro už pred rokom definovali nadšenci a zároveň tvorcovia prvotnej myšlienky, a tak vznikla spoločnosť 4image s.r.o. – na komplexné riešenie interiéru ( stien, podlahy a stropu ) vo farbe a 3D štruktúrach. Nakoľko je interiér súčasťou každej stavby resp. vnútrom jej obalu, je potrebné sa mu venovať minimálne s takou istou pozornosťou ako stavbe samotnej. Lebo sú vo vzájomnej interakcii a zároveň aj neoddeliteľné od seba.

Pretože „Život je pes… trý!“ ako hovorí ich slogan, snaží sa vniesť do súčasných interiérov farby a štruktury, nakoľko tie sú tiež súčasťou nášho života. Výtvarné cítenie architekta Mira Mincu má teda možnosť nechať ho vyznieť v každom interiéri, či už ide o „klasické“ farebné riešenie alebo o nové štruktúry. Tie spolu s art – painterom Richardom Takácsom kreujú v nekonečných možnostiach variácií, aj na „výslovné“ želanie klienta. Nakoľko je dnes technológia v tejto oblasti veľmi progresívna, je táto kreativita skoro neobmedzená. O farbách už ani nehovoriac…

Popri farebných 2D náteroch ( klasické farby, benátske štuko, lázúra ) sa teda dostávajú k slovu aj nové technológie – 3D štruktúry. Na ich realizáciu sa využíva hlavne plastická hmota na báze cementového lepidla resp. sádra. Na takto vytvorený plastický povrch stien sa nanáša potom farba resp. farebné kreácie podľa vlastného návrhu projekčnej zložky firmy alebo architekta, či designéra. Ďalšou veľmi kreatívnou možnosťou je použitie produktu PANDOMO od firmy ARDEX. Ide o liate ( nepriesvitné ) podlahy a stierky na cementovej báze s prímesami. Tento systém tvorby podláh a stien je maximálne kreatívny, pretože je k dispozícii celá škála farebného spektra. Výsledný povrch má potom vizáž pohľadového betónu. Ten je v záverečnej fáze opatrený ešte olejovým náterom. Obidva povrchy spĺňajú zároveň vysoké požiadavky na zaťažiteľnosť o odolnosť pri štandardnej prevádzke, či už v bytových alebo iných interiéroch. Výhodou je tiež bezšpárová realizácia, čo dáva podlahe možnosť hlavne vizuálne vyznieť vo veľkých priestoroch. V závislosti od konečnej fázy úpravy povrchu je možné tak vytvoriť štruktúry kameňa ( bridlica, mramor, pieskovec a iné ) ako aj výzor pohľadového betónu. Na stenách je táto možnosť rozširená ešte aj o vytvorenie drsného povrchu ( rôzne technológie špachtľovania a hladenia ). Ako bolo už spomenuté, daný produkt je možné realizovať podľa návrhu architekta alebo designéra, teda ak si klient želá, bude mať naozaj jedinečné a originálne povrchy stien alebo podláh.

V neposlednom rade ešte treba spomenúť aj využitie fotografického média ako 2D štruktúry. Čiže, tak ako sa dajú použiť už vyššie menované technológie na výtvarné dotvorenie, tak je to aj v prípade fotografie. Tá sa na fólii nanáša na steny ( v rozmeroch podľa návrhu architekta ), buď s povrchovou úpravou lakovaním, alebo bez nej. Takto môžeme dosiahnuť zároveň spolupôsobenie farby, štruktúry a fotografie ako umeleckého a výtvarného artefaktu v danom interiéri.

Nakoľko je tento komplexný systém farebného riešenia interiéru ( farby, štruktúry, liate podlahy a stierky na steny, fotografické štruktúry ) veľmi kreatívny, je zároveň ponukou pre individuálnych investorov alebo achitektov – designérov, ako aj pre developerov veľkých projektov, ktorý túto záverečnú úpravu priestorov svojich stavieb môžu na kľúč ponúknuť svojim klientom. Stačí preto prísť do showroomu spoločnosti, kde je možné vidieť na vlastné oči, čo je ( aj nie je! ) možné realizovať v interiéri. A keby ste to tam náhodou nenašli, tak si to doneste so sebou…

 
 
Autor: Mgr. Katarína Kešjarová, Dátum 12.12.2007