/en/article/22928/bydleni-by-sluselo-nizsi-dph/ Bydlení by „slušelo“ nižší DPH
Bydlení by „slušelo“ nižší DPH

Bydlení by „slušelo“ nižší DPH

„V některých zemích EU mají sazbu DPH na bydlení třeba jen ve výši tří nebo pěti procent. A někde je bydlení od DPH dokonce zcela osvobozeno. Proč má tedy Česká republika aplikovat poměrně vysokou sazbu patnácti procent, a zvláště v období, kdy se tuzemské stavebnictví nalézá v tak žalostném stavu?“ táže se Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol. Dotaz velmi aktuální právě dnes, kdy se nová vláda postupně etabluje ve svých pozicích a právě daňové sazby pro ni jsou v její agendě na prvním místě – včetně právě daně z přidané hodnoty, u níž by premiér Sobotka rád snížil sazbu na léky a některé další položky. Byty ovšem mezi nimi nejsou.

Stavební produkce v České republice loni meziročně reálně klesla o 8,3 %, když v porovnání s posledním předkrizovým rokem 2008 tento pokles činí dokonce o 25,1 %, tedy celou čtvrtinu. Slabá produkce stavebnictví podle E. Korce zásadním způsobem brzdí a oddaluje tolik kýžené ekonomické oživení a s ním spjatý růst zaměstnanosti – snížení DPH na bydlení by přitom tuto neblahou situaci pomohlo vyřešit.

Rozštěpená Unie

Hned ve dvanácti zemích Evropské unie je na bydlení, respektive ceny bytů aplikována nižší sazba DPH než v České republice, kde činí v současné době 15 %. V době, kdy vláda uvažuje o zavedení třetí, nejnižší sazby DPH na léky a možná rovněž na knihy, dětské pleny a výživu, stojí podle šéfa Ekospolu za vážnou úvahu, zda by taková sazba neměla být aplikována právě i na bydlení. Třeba jen po určité přechodné období, dokud se stav českého stavebnictví citelně nezlepší a ekonomika se nevymaní z tíživého útlumu – byť výsledky posledního loňského čtvrtletí naznačují, že k tomu už dochází.

Taková nižší sazba by v rámci EU nebyla ničím neobvyklým. Například v „postkomunistické“ unijní Evropě Polsko dnes na bydlení aplikuje sazbu 8 % a Rumunsko 5 % (naopak v Chorvatsku, nejmladším členu unijní rodiny, je to 25 % a v Maďarsku 27 %), přitom ale nízké sazby lze nalézt i ve vyspělejší části Unie – třeba Francie bydlení daní sazbou daně z přidané hodnoty ve výši 5,5 %, Lucembursko (dnes daleko nejbohatší země EU) má jen 3 % a na Maltě a v Portugalsku je bydlení od daně z přidané hodnoty dokonce osvobozeno.

Místo plen byty

„Pokud by například nové byty byly v ČR zatíženy sazbou DPH ve výši pěti procent, cena průměrného bytu, který máme v nabídce, by klesla o čtvrt milionu korun,“ vypočítává Evžen Korec a dodává: „To by výrazným způsobem povzbudilo skomírající české stavebnictví a poskytlo tolik potřebnou vzpruhu celému trhu práce.“

Je na místě konstatovat, že české stavebnictví podle odhadů ekonomů i samotného managementu domácích stavebních firem vykáže další produkční pokles i v tomto roce, a to navzdory očekávanému a koneckonců již existujícímu mírnému růstu ekonomiky. Čtvrtina stavebních firem plánovala podle nedávné analýzy poměrů v sektoru letos pro letošní rok snižování počtu zaměstnanců, dalších 16 % z nich o tom uvažuje. Evžen Korec polemizuje i s aktuálními plány premiéra Sobotky na zmírnění DPH u některého sociálně citlivého zboží : „I já mám rád děti a vím, jak dostupné pleny usnadňují rodičům život. Zejména mladým párům by ale život násobně více usnadnilo dostupnější bydlení. Zesílená poptávka po bydlení by následně dala práci stavebním firmám a jejich zaměstnancům, z nichž mnozí se jinak bohužel ocitnou na pracovních úřadech s žádostí o sociální dávky.“

 
 
Autor: SF/pb, Dátum 25.02.2014