/en/article/16198/dalsie-tri-moderne-veziaky-na-bajkalskej-tentoraz-trochu-inak/ Ďalšie tri moderné vežiaky na Bajkalskej – tentoraz trochu inak

Ďalšie tri moderné vežiaky na Bajkalskej – tentoraz trochu inak

Jeden z potenciálnych lídrov slovenského realitného developmentu – Penta Investments, ktorý je v súčasnosti určite na najlepšej ceste sa ním reálne aj stať, predstavil dômyselne rozpracovaný rezidenčný projekt v bratislavskej mestskej časti Ružinov pod pracovným názvom Bajkalská – Bývanie. Ide o súbor troch vežiakov v lokácii pri vstupe do Ružinova štvorprúdovým mestským bulvárom za nadjazdom pri Bajkalskej ulici. Tento významný urbanistický punkt – pozemok na križovaní dvoch mestských magistrál tak vizuálne, ale i architektonicky významne podporí a definuje začiatok mestskej časti.

Výškové a dizajnovo zaujímavé rezidenčné objekty majú šancu tento zámer naplniť. Tri samostatne stojace vežiaky s 13, 20 a 27 poschodiami sú naprojektované na mierne svahovitom, možno ťažšie optimálne zastavateľnom teréne. Ich výškové zónovanie je navrhnuté vo vzťahu k lokalite nástupu do zóny, ale aj kvôli priehľadom na dve okolité výrazné vodné plochy Štrkoveckého jazera na jednej strane a tzv. Rohlíka na strane druhej (pri nemocnici).

Maximálny efekt s minimálnymi prostriedkami

Výsledné stvárnenie je naozaj simplicitné, ale nanajvýš účelné. Samotná plasticita sa dosahuje tiež väčším či menším vystúpením týchto kubusov. V bytoch tak vznikajú zaujímavé momenty, keď sa obyvateľom naskytá naozaj širokouhlý pohľad cez až po podlahu presklené steny, čo je na pomery tohto typu bývania neobvyklé, ale zároveň ho posúva na vyšší level.

Strohá fasáda vežiakov (aj farebne v neutrálnej šedej) je kontrastovaná plasticky vystupujúcimi „superloggiami“ – presklenými stenami so skleneným zábradlím, ktoré sú aj rôznofarebne akcentované – jedna veža do červenej, druhá do modrej a tretia do zelenej farby. Indicko-čínsky tandem architektov zo Serie Architects tak dosiahol maximálny efekt minimálnymi výrazovými prostriedkami, čo ovládajú fakt iba majstri.

Tri vežiaky tak poskytujú bývanie v jedno- až štvorizbových bytoch so spomenutým efektom. Celkový počet bytov je 460 a tie zaberajú 44 000 m2 podlažnej plochy. Zastavaná plocha zaberá 4 400 m2 pozemku – tá je, samozrejme, v obklopení zelene a v úzkom kontakte na novovytvorené lokálne námestie. Na to nadväzuje aj parter objektov – v ňom našli miesto retail ako spoločný artefakt pre relaxačnú (zeleň) a komunikačnú funkciu (námestie). Celková rozloha pre služby a obchod tak činí 500 m2.

Rezidenčný projekt troch vežiakov Bajkalská – Bývanie má naplánovaný objem investície na celkových 32 miliónov eur. Stavba bude realizovaná v dvoch etapách s predpokladaným termínom ukončenia do roku 2015. V súčasnosti práve prebieha rozpracovanie dokumentácie pre územné rozhodnutie a posúdenie vplyvu stavby na životné prostredie EIA.

Súťaž ako prostriedok najlepšieho výsledku

To, že súkromný investor Penta Investments nenecháva nič na náhodu, svedčí aj vypísaná medzinárodná architektonická súťaž na vyššie spomínaný projekt, ktorá sa uskutočnila na jar roku 2009, pričom jej výsledky boli známe v júli. Zúčastnili sa na nej jednak domáce – AK Jančina, Aukett Fitzroy Architects a Peter Moravčík Architekti, jednak zahraničné tímy – Querkraft z Viedne, NeutelingsRiedijk z Rotterdamu a Serie Architects z Londýna. Posledne menovaní pod vedením dvojice indicko-čínskych architektov to napokon aj vyhrali.

Úmysel investovať financie do vysokokvalitných architektúr je na Slovensku skôr výnimočný, a práve preto ho treba vnímať pozitívne. To, že naň Penta dbá, dokazuje aj cena Dušana Jurkoviča za minulý rok 2009 pre architektov – autorov Digital parku, ktorý developovala. Bude prínosom pre všetkých, keď sa development posunie na vyšší stupeň a kvalitná architektúra – so všetkým, čo k nej neodmysliteľne patrí – bude vyskytovať v správnom čase na správnom mieste. Zdá sa, že prvé kroky týmto smerom sa už urobili.

Je chvályhodné, že Penta nevkladá peniaze do projektu Bajkalská – Bývanie, ktorý má byť istým pendantom už skolaudovaných III Veží (QPG a Cresco Group) na dolnom vyústení tej istej ulice, len preto, aby ich potom maximálne zhodnotila, ale dbá a myslí aj na špičkovú kvalitu tohto výstupu – teda v tomto prípade architektúry a jej funkčnosti, krásy a vplyvu nielen na priamych užívateľov, no takisto na ostatných obyvateľov, ktorí ju vnímajú „iba“ zvonka. Pretože dobrá architektúra by mala nejaké tie roky prežiť.

Vizualizácie (Penta Investments)
1 – Celkový pohľad z ružinovského mestského bulváru smerom do centra
2 – Pohľad do vnútrobloku – zeleného námestia
3 – Vizuál interiéru s celopresklenými stenami a loggiami

 
 
Autor: Ing. arch. Miro Minca, Dátum 17.02.2010